25. októbra 2018
Venček alebo rakvičku? Záhrada opäť ožije Dušičkami - banner

Venček alebo rakvičku? Záhrada opäť ožije Dušičkami

Vernisážou výstavy Ostrovy nikoho sa dnes, v utorok 29. októbra, začína neobyčajné podujatie Venček alebo rakvičku?, s podtitulom Festival o živote a smrti. Koná sa už po druhý raz v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada. 

Bohatý program trojdňového festivalu (29. – 31. október) vznikol v spolupráci s kníhkupectvom Artforum a projektom Záhrada spomienok organizácie Živica, ktorý sa venuje alternatívnemu pohrebníctvu a sprevádzaniu pozostalých. Preddušičkové dni organizátori podujatia venujú vyhostenej téme, ku ktorej má každý človek, kultúra či náboženstvo špecifický vzťah.

V našej kultúre nemáme vo zvyku hovoriť bežne o smrti či umieraní. Sú to však témy, ktoré sa prirodzene objavujú pravidelne v dušičkovom období, alebo na úrovni konkrétnych osudov známych ľudí, rodín či jednotlivcov počas celého života. Záhrada symbolicky pozve smrť späť medzi nás a dá jej priestor prostredníctvom výstavy, diskusie, divadla či filmu.

Festival v utorok 29. októbra o 18:00 h otvorí komentovaná výstava vizuálneho umelca a performera, riaditeľa Stredoslovenskej galérie Maroša Rovňáka,  s tak trochu sentimentálnym názvom Ostrovy nikoho. Výstava fotografií je venovaná histórii pochovávania v európskom prostredí, od starých farských cintorínov s karnermi, cez ich likvidáciu, až k novým parkovým cintorínom. Súčasťou vernisáže bude aj uvedenie videa In Absentia venovaného Martine Kušnírovej.

Po vernisáži a prezentácii nasleduje premietanie filmu Zen a umenie umierať o austrálskej sprievodkyni umierajúcich a pozostalých Zenith Virago (o 19:30 h). Bodkou za prvým dňom bude krátky animovaný film Šarkan od mladého slovenského režiséra Martina Smatanu.

Druhý festivalový deň, streda 30. október, začne o 16:00 h workshopom. Jeho účastníci sa pod vedením Lucie Kováčikovej naučia, ako jednoducho si môžu vytvoriť prírodné dušičkové vence. Deň zavŕši česká bábkoherečka Dora Bouzková divadelným večerníčkom pre deti i dospelých. Predstaví veselú bábkovú výpravu do Mexiku, kde sa spolu s malou Lupitinou González vyberie na farebnú oslavu Dušičiek.

Posledný deň festivalu, štvrtok 31. október, bude venovaný téme eutanázie. Už o 17:00 h sa začne premietanie koprodukčného dokumentárneho a životopisného filmu Dobrá smrť od režiséra Tomáša Krupu. Skutočný príbeh nevyliečiteľne chorej Janette divákov prinúti zamyslieť sa aj nad otázkou, či vlastníme svoj život alebo vlastní on nás. V nasledujúcej diskusii s názvom Eutanázia – právo či zločin? moderátor Rado Sloboda bude hľadať odpovede na citlivé a zložité otázky spoločne s hosťami. Pozvanie prijali právnička Lucia Laciaková, duchovný Juraj Jordán Dovala a opatrovateľka Lenka Mejcherová.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TRAILER DOBRÁ SMRŤ

https://www.youtube.com/watch?v=-SxumDIs-NU&feature=emb_title

https://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/524550-film-o-eutanazii-dobra-smrt-ziskal-cenu-za-najlepsi-dokumentarny-film/

https://www.kinema.sk/filmova-novinka/193786/film-dobra-smrt-vyhral-cenu-cinematikdoc.htm